Home / Všetky články / Začnite podnikať správne – živnosť vs. s.r.o.

Začnite podnikať správne – živnosť vs. s.r.o.

Možno sa práve rozhodujete o tom, že začnete podnikať. Máte skvelý nápad, myšlienku, ale neviete, aká forma podnikania je pre vás tá najvhodnejšia. Aby ste sa mohli správne rozhodnúť, je dobré, ak zvážite všetky zápory a pozitíva každej. Najprv by ste si ich však mali dobre naštudovať. Iba keď poznáte všetky aspekty, môžete sa dobre rozhodnúť.

Pri podnikaní máte na výber viac možností. My sa budeme venovať dvom, a to živnosti a podnikaniu formou s.r.o.. Obidve sú určené pre fyzické osoby, každá má svoje pravidlá a zákonné povinnosti. Nedá sa povedať, ktorá je vhodnejšia práve pre určitého podnikateľa, pretože záleží od nápadu, zamerania činnosti, konečných príjemcov služieb a podobne.

 

Založenie živnostenského podnikania

Na založenie živnosti je potrebné splniť všeobecné a osobitné podmienky, ktoré ukladá zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní. Všeobecnými podmienkami sú dosiahnutie veku 18 rokov, spôsobilosť na právne úkony a bezúhonnosť. Na dokladovanie bezúhonnosti potrebujeme aktuálny výpis z registra trestov. Osobitné podmienky sa vzťahujú na odbornú spôsobilosť , napríklad vyučenie sa v odbore, získanie odbornej praxe a podobne.

Fyzické osoby, ktoré spĺňajú iba všeobecné podmienky, si môžu založiť voľnú živnosť. Ostatní si okrem voľnej živnosti môžu založiť aj remeselnú, alebo viazanú živnosť.

Živnosť si môžeme založiť osobne na miestne príslušnom okresnom úrade – odbore živnostenského podnikania, ale aj online na ústrednom portáli verejnej správy. Na okresnom úrade je potrebné predložiť aj formulár ohlásenia živnosti, ktorý je zároveň aj žiadosťou o vydanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení.

Správne poplatky je možné uhradiť priamo v hotovosti, alebo platobnou kartou. Taktiež sa treba prihlásiť na verejné zdravotné poistenie a daňový úrad. Ak ohlásenie živnosti bude spĺňať všetky zákonom stanovené požiadavky, okresný úrad vydá osvedčenie o živnostenskom oprávnení a oprávnenie podnikať vzniká dňom ohlásenia.

 

 

Postup pri založení s.r.o.

Ak sa rozhodnete pre s.r.o., postup je nasledovný.

Najprv si zvolíte názov svojej firmy, nemôže byť totožný so žiadnym iným názvom. Vyberiete si sídlo firmy, na začiatok zrejme aj virtuálne sídlo s preposielaním prijatých listín. Následne si zvolíte predmety podnikania a vypracujete potrebné dokumenty ako spoločenská zmluva, poprípade zakladateľská listina.

Na okresnom úrade – odbore živnostenského podnikania si založíme živnosť na nami vybrané predmety podnikania. Tu práve potrebujeme mať zhotovenú spoločenskú zmluvu.Splatenie základného imania je možné riešiť písomným vyhlásením , ktoré sa priloží k návrhu na zápis do obchodného registra.

Pri zápise do obchodného registra je potrebné priložiť súhlas správcu dane, že spoločníci nemajú daňové nedoplatky. Novozaložená spoločnosť sa musí zaregistrovať na daňovom úrade.

 

Zvážte výhody a nevýhody

Prvou výhodou živnosti je, že nemusíte mať žiadne základné imanie. I keď základný kapitál asi treba. Ďalšou výhodou je sú správne poplatky, pri živnosti sú totiž výrazne nižšie. Okrem toho, založenie živnosti je menej komplikovaný spôsob a potrebuje kratší čas na vybavenie.

Živnostníci majú oproti s.r.o. výhodu v takzvaných paušálnych výdavkoch. Živnostník si môže základ dane znížiť o nezdaniteľné časti základu dane, taktiež má nižšiu daň z príjmov. V neposlednom rade musí s.r.o. platiť daňovú licenciu, čo živnostník nemusí. Pri živnosti je aj možnosť vybrať si typ účtovníctva. Veľkým rizikom živnostníka je však to, že za záväzky ručí celým svojím majetkom.

 

Správne rozhodnutie

Niektoré nedostatky s.r.o. sa dajú odstrániť. Časový deficit môžeme odstrániť kúpou ready made spoločnosti. V súčasnosti nájdeme predaj ready made s.r.o. celkom ľahko na internete. Veľa predajcov ponúka buď založenie s.r.o. alebo si kúpime hotovú spoločnosť a fungovať môžeme okamžite. Niekedy na celom procese aj ušetríme nielen čas, ale aj peniaze.

Založenie živnosti určite vieme zvládnuť aj sami, ale keby predsa, môžeme požiadať o takúto službu. Na internete je veľa spoločností, ktoré urobia celý proces za nás. Rozhodnutie je len na nás, my vieme najlepšie posúdiť riziká a výhody.

 

Ak sa vám článok páčil a inšpiroval vás, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi na facebooku.

Ďakujeme.

Check Also

Výsledky prieskumu: Aké formy platby preferujú zákazníci v eshope?

Nejeden podnikavec, či majiteľ eshopu by rád tiež vedel, aké platby sú populárne v iných eshopoch …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *