Home / Všetky články / Pripraví vás škola na realitu?

Pripraví vás škola na realitu?

Ak by sme sa mali pozrieť na hodnotenie našich vysokých škôl, zrejme by sme si na to nedovolili ani pomyslieť. Vždy však nemôžeme zavrhovať jeden systém len na základe, ktorý neskúma všetky detaily do detailu. Nie je ani novinkou, že mnohé prieskumy sú financované práve zo zdrojov, ktoré majú skrytý záujem na svojom obohatení sa na základe poskytnutej analýzy, ktorá môže konkurencií aj uškodiť.

 

Počet absolventov VŠ klesá

Záujem o štúdium na vysokej škole je v súčasnosti vysoký, o čom nás presviedča množstvo uchádzačov o zamestnanie, ktorí žiaľ skončia ako nezamestnaní. Možno by vás ale prekvapilo, že počet študentov, ktorí sa od prvého vypracovania seminárnej práce dostali až k vysnívanému diplomu a titulu je oveľa menej.

Podľa údajov, ktoré zverejnilo Centrum vedecko-technických informácií SR, sa v roku 2011 úspešne prebojovalo k ukončeniu vysokoškolského štúdia 56 314 absolventov. O 5 rokov neskôr to bolo 45 319 študentov z verejných vysokých škôl, teda menej.

 

V čom sa skrýva ľudský kapitál?

Aj napriek poklesu je to stále vysoký počet ľudí, ktorí si hľadajú svoje zamestnanie a uplatnenie na trhu. Veľký problém v tom celom zohráva aj fakt, že mladí ľudia majú veľmi veľké nároky a mylne sa domnievajú, že v každej jednej spoločnosti sa o ich diplom pobijú.

 

Samozrejme, že odbornosť, ktorú získali dlhodobým štúdiom a napísaním rigoróznej práce sa im nedá odoprieť. Kto si tým prešiel, veľmi dobre vie, o čom to celé je. Pocit sebavedomia a niekedy až nadradenosti však spadne po prvých absolvovaných pohovoroch.

 

Kto je dnes Top?

Zo štatistík, ale aj z reality vyplýva, že najväčšiu šancu dnes majú absolventi ekonomických smerov, informačných technológii a strojárenského priemyslu. Zamestnať sa tak môžu vo fabrike na riadenie technologických procesov, no aj práca v modernej reklamnej agentúre je tiež v poslednej dobe veľmi dobrým pracovným miestom.

 

Noví absolventi si však hľadajú svoje prvé zamestnanie najčastejšie ako administratívny pracovník, čo tiež nie je vždy ideálne riešenie, pretože ani tu veľakrát nemajú nádej na úspech. Dosť nepriaznivé podmienky majú absolventi pedagogického smeru.

 

Uvedomenie si svojej hodnoty je vec jedna, no určitá miera pokory a pochopenia druhá. Na dnešné pomery a ekonomickú situáciu si jednoducho musíme zvyknúť a niekedy čakať menej. To dobré si na vás určite niekde počká!

 

Ak sa vám tento článok páčil, môžete ho podporiť stlačením Páči sa mi alebo ho zdieľať svojim priateľmi na Facebooku.

Ďakujeme

 

Check Also

Výsledky prieskumu: Aké formy platby preferujú zákazníci v eshope?

Nejeden podnikavec, či majiteľ eshopu by rád tiež vedel, aké platby sú populárne v iných eshopoch …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *