Home / Nezaradené / Príprava na podnikanie od mladého veku

Príprava na podnikanie od mladého veku

Pre každého rodiča je ťažkým krokom pochopiť, ako rýchlo jeho deti rastú. Možno aj vy si stále nechcete pripustiť fakt, že vaša malá princezná začína obdobie puberty alebo váš malý chlapček má prvú frajerku.

Prechodom vašich detí do puberty sa nezačínajú len vzdorovité nálady alebo prvé lásky, ale aj časté nákupy oblečenia, nových moderných topánok či veľa kúskov drogérie. Experimentovanie s farbami, voňavkami či žiletkami dokáže každý týždeň vyčarovať účty niekoľko desiatok eur. Ako však vysvetliť vašim ratolestiam, že naozaj milióny nezarábate a štvrté botasky za mesiac si kúpiť nemôže? Pokiaľ si vo svojom veku ešte zarábať nemôže, skúste ho naučiť hospodáriť s peniazmi, ktoré mu rozdelíte ako vreckové.

Začiatky vreckového

Kedysi ste dostali od svojich rodičov 20 korún a mohli ste ísť do kina, obchodu alebo cukrárne. Teraz, žiaľ, za približne 70 centov veľa toho nekúpite a ani vaše dieťa by nebolo nadšené, keby išlo do kina s jedným eurom. Samozrejme, ako sa mení doba a ceny produktov, mení sa aj výška vreckového. Podľa veku, potreby, ale aj svojich možností sa môžete rozhodnúť, koľko eur svojmu dieťaťu tento mesiac podarujete.

Najčastejšie deti dostávajú 10 alebo 20 eur na mesiac. Dostatočne to pokryje náklady na drogériu, jedno kino alebo na šetrenie na vytúžené oblečenie. Môžete si však všimnúť, že ak svojmu dieťaťu dáte 20 eur v papierových bankovkách, bude ich míňať pomalšie ako v drobných minciach. Tak isto neviete odkontrolovať, na aké veci dieťa peniaze míňa. Je veľmi pravdepodobné, že takéto vreckové dieťa minie do posledného centu. Vtedy však nesmiete ustúpiť a podarovať mu ďalšie peniaze. Stojte si za svojím názorom, koľko eur by malo na mesiac mať, a dieťa sa postupne naučí hospodáriť s peniazmi tak, aby mu tých 20 eur naozaj stačilo.

Ak by ste však chceli vedieť, kde peniaze míňa alebo koľko peňazí má dieťa ušetrené, najlepšou voľbou je moderná banková karta.

Moje peniaze, tvoje peniaze

Výhodou vlastného účtu vášho dieťaťa je nielen už spomínaná kreditná karta, ktorú dostane, ale aj mnoho iných možností. Samozrejme, v tejto modernej dobe dokáže platiť kreditnou kartou už všade, čo vám pomôže v prehľade o jeho úsporách. Nemusíte sa tak obávať straty peňazí v prípade potreby dať dieťaťu väčšiu sumu. Taktiež ak svoje dieťa plánujete poslať na týždeň alebo viac dní na výlet či dovolenku, nemusíte sa báť, že by minulo všetky peniaze v prvý deň. Spomedzi ponúkaných bežných účtov pre deti je najvýhodnejšou voľbou ponuka od mBank. Môžete si vybrať dva druhy účtov podľa veku vášho dieťaťa.

mKonto pre deti je dostupné pre vaše dieťa už od narodenia až do veku 15 rokov. Výhodou je väčšia kontrola vami ako rodičmi a zakladateľmi účtu. Dieťa má dostupný výber peňazí z bankomatu až trikrát za mesiac a platiť kartou môže kedykoľvek. V rámci účtu môžete stanoviť, maximálne koľko eur môže vaše dieťa minúť. Bankový účet pre deti je veľmi výhodnou voľbou aj na kontrolovanie jeho nákupov. Aj samotné dieťa si môže kontrolovať internet banking, no jeho aplikácia je dostupná len na kontrolu účtu. Žiadne zmeny a príkazy zadávať nemôže. Vy však máte prístup vo svojej mobilnej aplikácii aj na zmeny a zvýšenie alebo zníženie dostupnej sumy na deň. Tak isto môžete posielať zo svojho účtu peniaze priamo na účet svojho dieťaťa, pretože vaše účty sú zároveň prepojené. Nemusíte sa však obávať, že by váš pubertou pobláznený syn či dcéra používali vaše peniaze z hlavného účtu – k nemu prístup nemajú.

Druhou možnosťou účtu je mKonto pre mladých, ktoré sa nazýva mKonto #navlastnetriko. Tento mládežnícky účet je dostupný vašim deťom, ak dovŕšili 15 rokov, no stále nemajú 18 rokov. Vedenie účtu je stále zadarmo, tak isto ako aj pri účte pre deti, a vaše dieťa má dostupné tri výbery z bankomatu za mesiac a neobmedzený počet platieb zo svojej karty.  Pri tomto účte nie je podmienkou, aby ste mali otvorený svoj vlastný účet vy ako rodičia, môžete tak prísť so svojím synom alebo dcérou a vytvoríte nový účet len pre nich za pomoci ich občianskeho preukazu.

Výhodou obidvoch účtov je možnosť nastavenia sporenia. Vaše dieťa sa tak môže naučiť šetriť peniaze a narábať s nimi tak, aby mu vystačilo vaše vreckové. Momentálne ponúka mBanka pre vás neodolateľný bonus, ktorý dokáže vášmu dieťaťu prirátať až 20 eur navyše na účet. Odmena v podobe peňazí navyše je veľmi lákavá a podmienky na jej dosiahnutie sú jednoduché. Stačí si len založiť nové konto do termínu 30. 4. 2018, urobiť 5 platieb kreditnou kartou a môžete očakávať odmenu na účte svojho dieťaťa.

Nepremýšľajte dlho a staňte sa trend rodičmi, ktorí svojim ratolestiam založia účet aj s bezkontaktnou kreditnou kartou. Uľahčíte si tak dávanie peňazí svojim deťom a ich naučíte, ako majú s nimi správne hospodáriť.

Check Also

Kto musí podľa zákona uzavrieť zmluvu s OZV?

Zákon o odpadoch prešiel už štvrtou novelou v priebehu dvoch rokov a zakaždým priniesol výrazné …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *