Home / Všetky články / Podnikateľský účet je dnes nevyhnutnosťou aj pre malých podnikateľov

Podnikateľský účet je dnes nevyhnutnosťou aj pre malých podnikateľov

Byť podnikateľom nie je v dnešnej dobe jednoduché, no mnohých táto “cesta slobody” láka. Spravovať vlastné financie by ste sa mali naučiť hneď od začiatku. Pomôže vám v tom správne vybraný bankový účet.

Hŕstka najbohatších ľudí na svete vlastní viacej zdrojov ako polovica dnešnej populácie dohromady. Túto pomerne prekvapujúcu informáciu priniesli posledné štatistiky, ktoré sa zameriavajú na majetkovú nerovnosť v rámci celého sveta.

Podľa výsledných čísel zverejneného výskumu len osem podnikateľov vlastní väčší majetok ako 3,6 miliardy ľudí spoločne – pritom v minulom roku to bolo ešte 62 ľudí. Podľa odborníkov sa tak priepasť medzi chudobnými a bohatými ľuďmi aj naďalej zväčšuje.

Štatistiky z posledných rokov však prinášajú aj niektoré pozitívne správy. Na základe dát Svetovej banky je jasné, že sa znížil počet ľudí žijúcich pod hranicou chudoby – teda s príjmom 1,70 eura na jeden deň a to za posledné dve desaťročia z cca 30 percent na 10-percentnú úroveň.

Najbohatší ľudia planéty

Kto teda patrí medzi 8 najbohatších ľudí na svete? Asi nikoho neprekvapí, že na prvej priečke sa nachádza Bill Gates. Zakladateľ Microsoftu sa môže pochváliť majetkom v hodnote neuveriteľných 86,6 miliárd dolárov.

Druhým najbohatším mužom planéty je 86-ročný Američan Warren Buffett s majetkom v hodnote 78,5 miliardy a trojicu uzatvára zakladateľ Amazonu Jeff Bezos (73,4 miliardy amerických dolárov)

Ak si myslíte, že Mark Zuckerberg, muž, ktorý stojí za zrodom najúspešnejšej sociálnej siete Facebook, sa nachádza medzi 8 najbohatšími ľuďmi planéty, tipujete správne. Aktuálne je v rebríčku na piatom meste s majetkom v celkovej hodnote 58,1 miliárd dolárov.

Osmičku najbohatších ešte dopĺňa zakladateľ módneho reťazca Zara – Amancio Ortega, Carlos Slim Helu, Larry Ellison a americký multimiliardár Charles Koch.

Títo podnikatelia sa nestali najbohatšími na svete náhodou. Všetkých ich spája nielen dlhoročná tvrdá práca, ale aj viacero vlastností, okrem iného je to schopnosť urobiť správne rozhodnutia a dokonalý prehľad o vlastných financiách. Z ich rozhodnutí sa môžete poučiť aj vy v prípade, že začínate vlastný biznis alebo nad podnikaním ešte len uvažujete. Aj oni raz začínali od nuly.

 

Podnikateľský účet budete potrebovať

Jednou z prvých vecí, na ktoré by ste mali pri vlastnom podnikaní myslieť, je to, kam chcete kulminovať vaše finančné zdroje. V dnešnej dobe sú štandardom bankové účty špeciálne určené podnikateľom.

Bežný osobný účet vám bude stačiť iba do tej chvíle, dokedy nezačnete podnikať. Podľa zákona o účtovníctve musí mať každý živnostník alebo právnická osoba špeciálny účet (aspoň jeden) určený len na účely podnikania – podnikateľský účet.

Založenie podnikateľského účtu i v prípade, že ste len na začiatku, je skrátka nevyhnutnosťou. Ešte raz pripomíname, že povinnosť založiť si podnikateľský účet vzniká právnickým osobám zo zákona.

Pozor na poplatky

Čomu teda pri jeho výbere treba venovať najväčšiu pozornosť? Nenechajte sa odradiť množstvom nových informácií, ktoré sa na vás začnú valiť v momente, keď začnete hľadať najvýhodnejší podnikateľský účet.

Na našom trhu je v súčasnosti veľké množstvo bánk, výber nemusí byť pre začínajúceho podnikateľa nijak jednoduchý. V žiadnom prípade však nesiahajte hneď po prvej ponuke, ktorú objavíte na internete alebo zbadáte v televíznej reklame. Zvážiť by ste mali viacero faktorov, aby ste potom zbytočne neplatili poplatky za to, čo nemusíte.

V prvom rade si dobre preštudujte podmienky založenia podnikateľského účtu. Môže sa napríklad stať, že banka bude od vás vyžadovať určitý minimálny kreditný obrat, denný zostatok na účte či založenie bude podmieňovať miestom vykonávania podnikania.

Zvážte balík služieb

Jedným z najdôležitejších kritérií pri voľbe banky je samozrejme sadzobník poplatkov. Podobne ako je tomu pri bežných účtoch, niektoré banky ponúkajú podnikateľský účet zadarmo, napríklad podnikateľský účet Konto Biznis od mBank. Okrem toho, že nebudete musieť platiť za založenie účtu, mesačné poplatky vám nebude banka účtovať ani v rámci vedenia účtu. Pamätajte však na to, že toto nie sú jediné poplatky, ktoré vám môžu v súvislosti s používaním účtu vzniknúť.

Banky môžu mať zavedené poplatky za vystavenie kreditnej karty či za výber z bankomatov. Bežne sa stretnete aj s tým, že klient musí platiť za trvalé príkazy a inkasá, ako aj za prichádzajúce a odchádzajúce platby. V takom prípade je dobré zvážiť možnosť tzv. balíka služieb, v ktorom máte predplatené služby podľa vlastného výberu. Môžete tým výrazne ušetriť.

Nezabudnite na svoje povinnosti

Častou požiadavkou v rámci podnikateľského účtu je kreditná karta. Niektoré banky vám zdarma vystavia jednu, v iných prípadoch ich môže získať viac. Ak patríte k mladšej generácii, nezabudnite sa informovať na možnosti používať nielen internet banking, ale spravovať účet pomocou aplikácií vo vašom smartfóne.

Založenie podnikateľského účtu je pomerne jednoduchá záležitosť. Budete na to zväčša potrebovať iba platný občiansky preukaz a živnostenský list, či akýkoľvek iný doklad o povolení k podnikateľskej činnosti. Výberom a založením bankového účtu to však pre vás nekončí.

Ako podnikateľ máte povinnosť do 30 dní informovať príslušný daňový úrad o zriadení účtu na podnikanie a uviesť jeho číslo. Nezabúdajte, že daňovému úradu je potrebné nahlásiť aj jeho zmenu či dokonca zrušenie.

Check Also

Výsledky prieskumu: Aké formy platby preferujú zákazníci v eshope?

Nejeden podnikavec, či majiteľ eshopu by rád tiež vedel, aké platby sú populárne v iných eshopoch …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *