Home / Všetky články / Podnikateľský účet – ako zbytočne neplatiť?

Podnikateľský účet – ako zbytočne neplatiť?

Cieľom každého podnikania je dosahovanie zisku. Keď však začínate všade kde prídete vás čakajú výdaje. Platba za telefón, webhosting, toner, aj pečiatka niečo stojí. Následne chcete aby vám klienti platili na účet a aj banka si vypýta poplatok. Na začiatku chce od vás poplatok akoby ste už robili tisícové obraty.

 

akozacatAko riešiť podnikateľský účet na začiatku?

Banky robia produkty pre podnikateľov (szčo – živnostník, sro) v cenách od 5€/mes. Za rok je to 60€, za 10rokov je to 600€. Viete si predstaviť, že tie peniaze využijete aj lepšie?

Pritom na začiatku podnikania (szčo-živnosť) ani nemusíte mať podnikateľský účet! Na začiatku (pri szčo) môžete využívať aj svoj bežný účet – problém s tým však bude mať účtovník (keď mesačne spravíte 30x operácií, musí oddeliť firemné od súkromných). Takýto účet sa stáva neprehľadný.

Jednoznačne odporúčam oddeliť súkromné peniaze od firemných. Otvorte si preto účet z ktorého budete platiť výdaje, ktoré súvisia s podnikaním – telefón, nákup kancelárskych potrieb, prijímať platby od klientov. Ten účet môže byť osobný – nepotrebujete mať nutne účet, ktorý bude mať v názve podnikateľský (pri s.r.o. to však už neplatí). V banke teda môžete mať aj dva osobné účty – jeden na bežný život a jeden na podnikanie.

Keď čítate tieto stránky, predpokladám že nemáte problém s internetom a následne s internetovými bankami. Či sa vám to páči alebo nie, počas podnikania sa budete musieť naučiť používať internetbanking (dnes pre staršie generácie často nepredstaviteľná vec). Preto na začiatok úplne stačí internetová banka. Prečo by ste mali platiť banke, len zato že vám vedie účet?

 

Povinnosti vyplývajúce z otvorenia účtu

 

Vaša povinnosť smerom k daňovému úradu je nahlásiť číslo účtu, ktoré budete používať na podnikanie. Nahlásiť treba aj jeho zmenu, prípadne zrušenie. Lehota pre nahlásenie nového účtu a taktiež pre jeho zmenu je 30 dní.

Akú banku si vybrať?

Pár tipov:

Podnikateľské účty za 0€ pre SZČOfiobanka (aj pre sro), mbank – banky si však môžu účtovať poplatok za kartu (najmä ak ste neaktívny – mbank)

Osobné účty za 0€zuno, mbank, do 26rokov aj mnohé „klasické banky“, teraz v rámci kampane aj Unicredit (10rokov účet zadarmo – pri splnení podmienok mesačného obratu)

V mBank práve prebieha aj akcia, kde po založení účtu dostanete 20 Eur (platí do 30.9.2015)

Ja osobne teraz využívam FIObanku – mám s.r.o., keď som začínal na živnosti, využíval som mBank. Na osobné financie využívam ZUNO, a tiež ho odporúčam ako druhý osobný účet pre svojich klientov či už ako firemný účet, alebo aj ako „pokladničku“.

Keď si všimnete, tak ZUNO má ešte kampaň. Za otvorenie účtu (zmluvy vám donesie kuriér na podpis) vám ešte zaplatia.

Želám veľa úspechov na začiatku podnikania, v prípade otázok som k dispozícií – odpíšem na každý jeden mail.

Autor: Miroslav Dzurovčin

Ďalšie hodnotné články si môžete prečítať na mojom osobnom blogu www.miroslavdzurovcin.eu.

Check Also

Prvý úver mladého podnikateľa

Keď začnete podnikať  na živnosť (SZČO) z hľadiska úverov ste pre banku ako nukleárna bomba. Dnes …

6 komentárov

  1. Chcela som pre naše občianske združenie založiť účet v Mbank, požiadala som ich o to a odpísali mi, že pre občianske združenie je to nemožné…ide nám o to, že jeden účet už máme, ale chceme vyhlásiť verejnú zbierku a k tomu treba samostatný účet a preto keďže sme nechceli živiť dva účty nám na tom tak záležalo, žiaľ s negatívnym výsledkom.

  2. Fio Banka ma vedenie podnikateľského úctu bez poplatku.

    • vďaka za komentár, to že fiobanka ma vedenie bez poplatku je uvedené v článku

    • Pouzivam fio v ramci podnikania, som velmi spokojny hlavne co sa tyka komunikacie a odozvi zo strany banky. Takisto je ucet skvele flexibilny co ocenujem kedze casto menim sluzby ktore vyuzivam. Nehovoriac o poplatkoch ktore su na extra nizkej urovni.

  3. Mam jednu otazocku, ak by niekto vedel poradit… Tiez mam podnikatelsky ucet vo Fio banke, akurat, ze banka je v mojom rodnom meste a je 15 km od prevadzky. Je aj na dost nepristupnom mieste, na hlavnej ceste, kde je zakaz zastavenia. Zastavit sa da len na platenom parkovisku, ktore je vzdialene asi pol kilometra. Preto sa chcem spytat, ci mozem vklad obcas spravit prevodom zo sukromneho uctu, alebo musim fyzicky priist a urobit vklad na pobocke. A dalej ako to zaevidovat/zdovodnit v uctovnictve. Dakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *