Home / Všetky články / Najlepší spôsob, ako ochrániť svoje podnikanie

Najlepší spôsob, ako ochrániť svoje podnikanie

Kopírovať myšlienky a nápady druhých ľudí sa v súčasnosti považuje za veľký problém. Aj napriek tomu, že sú naše zákony v tomto smere dosť prísne, vždy sa nájde odborník, ktorého snaha obohatenia sa na úkor druhého nepozná hranice. Aj na podnet týchto vynaliezavých umelcov sa založil register ochranných známok, aby sa zabránilo chaosu a neoprávnenému užívaniu cudzích výhod.

Keď sa stane z myšlienky duševné vlastníctvo

Pod ochrannou známkou si môže každý predstaviť niečo iné. Niekto si vytvorí vo svojej hlave logo známej spoločnosti a iný si spomenie na slávny slogan.

Slovné, obrazové, priestorové alebo kombinované označenie, ktoré je spôsobilé odlíšiť ostatné tovary a služby od konkurencie. To je jednoduchá definícia, ktorá je asi všetkým zrozumiteľná a jasná.

Horšie to môže byť s postupom, ako si uplatniť práva na získanie ochrannej známky. Každý podnikateľ, ktorý to s budovaním svojej značky a firmy myslí naozaj vážne, by mal zainvestovať čas, energiu a financie na registráciu ochrannej známky na Úrade priemyselného vlastníctva SR.

Môžu vás aj odmietnuť

Ak sa budete vyhýbať tomuto kroku, nedostatočná ochrana vášho duševného vlastníctva vás bude stáť veľa, čo si pri plánovanom založení s.r.o. nemôžete zrejme dovoliť.

Komplikácii môže byť viac. Ak ste si mysleli, že samotné označenie a názov spoločnosti alebo jej značka sú jednoduché, ste naozaj na omyle. Úrad priemyselného vlastníctva vám môže vaše označenie dokonca zamietnuť a zápis do registra sa nekoná. Dôvodom môže byť:

  • nesplnenie pojmového vymedzenia ochrannej známky
  • nedostatok rozlišovacej spôsobilosti
  • existencia generického charakteru označenia
  • rozpornosť s verejným poriadkom alebo dobrými mravmi

 

Aj z tohto dôvodu si je k tomuto kroku dobré prizvať odborníkov, ktorých kvality neobjavíte len na papieri s navrhnutým logom, ktoré vám môžu vytlačiť aj vaše výkonné tonery. Ako vidíte, tu je nutné dbať aj na niekoľko iných dôležitých faktorov, o ktorých ste možno ani nevedeli. Takže na začiatok si všetko dobre naplánujte, aby ste predišli zbytočným nedorozumeniam a komplikáciám, ktoré sú naozaj zbytočné.

 

Ak sa vám tento článok páčil, môžete ho podporiť stlačením Páči sa mi alebo ho zdieľať svojim priateľmi na Facebooku.

Ďakujeme

Check Also

Výsledky prieskumu: Aké formy platby preferujú zákazníci v eshope?

Nejeden podnikavec, či majiteľ eshopu by rád tiež vedel, aké platby sú populárne v iných eshopoch …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *