Home / Všetky články / Karpálny tunel: „Nová“ choroba z povolania, ktorá postihuje stále viac podnikateľov

Karpálny tunel: „Nová“ choroba z povolania, ktorá postihuje stále viac podnikateľov

Pokiaľ je človek mladý, sťažuje sa na povinnosti, ktoré musí plniť v rámci pokynov svojich blízkych a vyučujúcich. Neskôr však príde obdobie, kedy človek nebude mať čas ani na poobednajší odpočinok, pretože okrem práce sa k tomu všetkému pridajú aj domáce povinnosti, starostlivosť o deti a bývanie.

 

Tempo pracovného procesu je neúprosné a nemá zľutovanie naozaj s nikým. Len malá časť zamestnávateľov sa u nás snaží vytvoriť ideálne podmienky pre svojich pracovníkov. Najhoršie je na tom osvetlenie, klíma a medziľudské vzťahy. Problémov je však oveľa viac.

 

Práca za počítačom

V súčasnosti sa možno aj vďaka internetu stáva veľmi častým zamestnaním práca pri počítači. Veľa ľudí si myslí, že je to veľmi jednoduché zamestnanie, no ani tu sa nezaobídete bez problémov a obmedzení. Veľkým problémom môže byť vznik karpálneho tunela, o ktorom si povieme niečo bližšie v nasledujúcich riadkoch.

 

Dlhodobé presilenie zadného zápästia

Tŕpnutie v palci a v troch ďalších prstoch na rukách. Aj to môžu byť príznaky blížiaceho sa karpálneho tunela. Ten vzniká pri dlhodobom presilení zadného zápästia, ktoré sa pri monotónnej činnosti s počítačom predpokladá.

 

Ak sa práci s klávesnicou a myšou venujete denne 8 hodín a niekoľko týždňov ročne, môže to mať vážne následky. Pokiaľ sa stav nelieči, dochádza k bolestiam, ktoré vás budú rušiť v pokojnom spánku, čo vám zasa môže spôsobiť iné pridružené stavy, ako je napríklad nepríjemná bolesť hlavy.

 

Aký je postup liečby?

Veľmi jednoduchý a účinný, preto tento problém neodkladajte na neskôr. Ide o zhrubnutie prístredného nervu, ktorý má za následok poškodenie citlivosti ruky, postupné odchádzanie drobných svalov, čím sa vaša ruka môže poškodiť aj motoricky.

Ak sa nechcete dopracovať k tomu, že váš Dual SIM mobil bude musieť namiesto vašej ruky ovládať niekto iný, využite možnosť nápravy.

 

Jedným z riešení je aplikácia kortikoidov do postihnutého miesta, čo je však účinné len chvíľu a možno v počiatočnej fáze. Druhým riešením je operácia, ktorej úspešnosť je 100 %. Je to bežný postup, ktorý sa vykonáva v špecializovaných klinikách už niekoľko rokov, takže aj vy máte nádej.

V opačnom prípade najlepšie urobíte, ak sa budete takejto práci vyhýbať, čo však nemusí byť pri rozvoji moderných technológií súčasnosti vždy jednoduché.

 

Ak sa vám tento článok páčil, môžete ho podporiť stlačením Páči sa mi alebo ho zdieľať svojim priateľmi na Facebooku.

Ďakujeme

 

Check Also

Výsledky prieskumu: Aké formy platby preferujú zákazníci v eshope?

Nejeden podnikavec, či majiteľ eshopu by rád tiež vedel, aké platby sú populárne v iných eshopoch …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *