Home / Všetky články / Freelancing: 6 mýtov, ktorým veríš

Freelancing: 6 mýtov, ktorým veríš

Predstavte si to. More, slnko a dobrý drink. Doobeda surf, prechádzka po pláži a večer trocha roboty. Znie to dobre? Nie je práve toto obrázok, ktorý si predstavujete, keď sa povie slovo „raj”?

A nežijú tak náhodou freelanceri, či digitálni nomádi?

Ak ste si doteraz mysleli, že tak vyzerá realita pre freelancera, je mojou povinnosťou priblížiť vám, ako to naozaj je.

 

freelancing

Sám sebe pánom

Ak sa z človeka stane freelancer, známa fráza typu „sám sebe pánom” už prestáva byť len statusom na Facebooku a začne sa ukazovať v pravom svetle. Sám sebe pánom totižto zďaleka nie je o tom, že si človek robí čo chce. Realita je úplne iná.

Sám som sa spontánne stal freelancerom. Pracoval som zo Švédska, Česka, Portugalska a prechodne na viacerých letiskách. Všetko to znie naozaj dobrodružne. Ale prišiel čas si povedať, že bez práce nie sú koláče (ani tie freelancingové).

Nižšie nájdete 6 mýtov, s ktorými bojuje každý freelancer.

1. Freelanceer vstáva, kedy sa mu zachce

Hneď zo začiatku začnem s tým najväčším klamstvom. Predstavte si freelancera. Práve sa pozeráte na riaditeľa, manažéra a inštalatéra v jednej osobe. Freelancer totižto musí zvládať hneď niekoľko úloh a ak sa mu jedna vymkne z rúk, je zle.

Deň má stále len 24 hodín a každej jednej veci treba venovať čas. A práve preto je nemožné pre mnohých freelancerov dopriať si spánok, o ktorom sa tak veľmi traduje na verejnosti.

Od známeho, ktorý pracuje z Bali, viem, že si doobeda naozaj užíva počasie. No hneď po obede si sadne za počítač a pracuje väčšinou do noci. Ak získa projekt, na ktorom musí pracovať tri dni, tak jednoducho tri dni maká a pláž ide bokom. Rovnováha je niečo, čo si musí freelancer cieľavedomo vytvoriť, inak to nejde.

2. Freelancer robí len to, čo ho baví

Práve som narazil na Achillovu pätu začínajúceho freelancera. Je takmer nemožné si brať len prácu, ktorá vás niekam posunie, či obohatí. Občas jednoducho treba zaplatiť účty a inak ako peniazmi to nejde.

Na druhej strane, ak človek vytrvá a dokáže sa popasovať aj s menej zaujímavou prácou, neskôr si bude môcť vyberať viac. To však záleží na jeho schopnostiach, nie na klientoch.

3. Keď freelancer nemá peniaze, jednoducho pracuje viac

Klasický stereotyp človeka ne-freelancera (dovolil som si použiť odborný názov). Nájsť dobrých klientov spravidla nie je jednoduché. Preto netuším, ako si tento „blud” našiel cestu na verejnosť.

Občas, ak aj freelancer má čas a chuť, je jednoducho nemožné nájsť prácu. Vtedy nastáva veľký bolehlav. Buď poľavíte zo svojich požiadaviek, alebo začnete hľadať mimo radov svojich stálych zákazníkov. Výsledok môže byť rovnako pozitívny, ako depresívny (viď. bod číslo 2).

 

freelancing

 

4. Freelancer je jednoducho…freelancer

Pravda je taká, že ako copywriter nie je zďaleka mojou náplňou práce výlučne mlátenie do klávesnice. Ak by to bola pravda, tak v tom prípade by som nemal žiadnych klientov.

Freelancer totižto musí perfektne ovládať svoju prácu, no k tomu musí byť minimálne dobrým obchodníkom, vyjednávačom, trpezlivým poslucháčom, krízovým manažérom, analytikom, expertom na vzťahy a tak trochu človekom na všetko.

Čo tým chcem povedať?

Ak totižto aj niekto dobre ovláda to, čo robí, no nevie svoju hodnotu predať, aký má potom jeho práca zmysel?

5. Freelancer sa nemusí nikomu podriadiť

Byť sám sebe šéfom, je občas ťažšie ako nejakého šéfa mať.

Ako freelancer (nerobí to však, bohužiaľ, každý) cítim povinnosť mať blízky vzťah ku klientom. Nechcem pre nich len pracovať, chcem im pomáhať. Chcem ich poznať a potrebujem vedieť ako môžem priniesť, čo najviac hodnoty.

Preto, keď mi klient o 22:00 večer napíše, či môžem preňho „rýchlo niečo urobiť, ale stačí to až za hodinku,” je mi nad slnko jasné, že si musím okamžite sadnúť za počítač.

6. Freelancera nikto „nekope do zadku”

Sledovať trendy, zlepšovať sa a meniť zavedené pravidlá nemusia len firmy. Freelancer je firma.

Každý deň venujem istý čas zlepšovaniu. Bez výsledkov nie je freelancer. A práve preto neustále rozmýšľam ako niečo prerobiť, prepísať alebo pozmeniť tak, aby som bol o krok vpred. O krok pred zákazníkmi a pred tým, aký som bol včera.

Akonáhle si začnete myslieť, že nie je priestor na zlepšovanie, sami znehodnocujete svoju prácu.

Freelancing – vec vkusu

Sľúbil som vám 6 mýtov, no dostali ste pravdu.

Nechcem, aby tento článok vyznel príliš negatívne. Tak len na záver.

Áno, freelacing je skvelý. Pravda je však taká, že nie každému vyhovuje. Vyžaduje si disciplínu a spravidla od človeka požaduje viac ako je občas ochotný dať.

Ak si aj nie ste istí, či je freelancing pre vás riešením, nič vám nebráni nevyskúšať to. Koniec koncov, vlastná skúsenosť je vždy lepšia ako tisíc slov.

Máte aj vy skúsenosti s freelancingom, o ktorých by mali vedieť ostatní?

Mňa by určite zaujímali.

Vidíme sa v komentároch.

 

 

Ak sa vám článok páčil a inšpiroval vás, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi na facebooku.

Ďakujeme.

 

3 komentáre

  1. Ahoj má to aj jednu nevýhodu v určitom období je aj finančný stres ale vymeniť to za zamestnanie je ako sadnúť z BMW do Trabantu .

    • Ahoj, tých nevýhod/mýtov je viac. Absolútne však s tebou súhlasím. Freelancer má len málokedy konštantný príjem, s tým musí rátať. Ten stres tam jednoducho bude skoro vždy.

      Čo sa týka druhej časti tvojej odpovedi (z BMW do Trabantu), tak to je podľa mňa niekedy diskutabilné. Občas sa mi zdá, že je fajn si vyskúšať aj zamestnanie v rovnakej sfére v akej freelancer pracuje. Nabrie tak iný pohľad na vec. Občas sa môže zísť :).

      Ďakujem pekne za tvoj názor, myslím, že si naozaj trafil klinček po hlavičke.

  2. Caute, v prvom rade dakujeme za zdielane tvojich skusenosti s obecentsvtom 🙂 Dala som sa na Freelancing nedavno a v hlave mi vrta otazka ako je to z legalneho hladiska – musim ako freelancerka otvorit zivnost alebo nie? Mam podchytenych 2 klientov na Upwork-u, zatial som vela nezarobila ale som estelen na zaciatku, neviem vsak ako to funguje na Slovensku (zdrzujem sa vacsinou casu a pracujem z inej EU krajiny). Upwork mi stiahne automaticky zo zarobku dane kedze nemam svoje VAT n°. Co musim potom este urobit? Musim vyplnit danove priznanie atd? Musim mat zivnost? Na Upworku som „based“ na SR. Dik za kazdu dobru radu 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *