Home / Všetky články / Bezpečne a plynulo. Aj tak sa dá dosiahnuť úspech

Bezpečne a plynulo. Aj tak sa dá dosiahnuť úspech

Každý z nás je iný, ale o tom je predsa celá podstata našej existencie. Nakoniec aj v podnikaní z toho dokážu šikovní ľudia veľmi dobre a veľa vyťažiť. Zatiaľ čo niektorí majú to šťastie, že sa im to podarí v jednom okamihu, exitujú aj tí, ktorí musia na sebe naozaj tvrdo pracovať, aby sa im v ich živote podarilo dosiahnuť úspech.

Všetko smeruje k hierarchii potrieb, to, akým spôsobom postupujete v jednotlivých krokoch a ako dôležitá je pre vás konkrétna práca, škola, napredovanie v osobnom živote, alebo zvládnutie skúšobnej jazdy vo vybranej autoškole. Ako náhle pochopíte všetky tieto veci, vysoká miera úspechu bude na dosah.

Hierarchia potrieb rozdeľuje našu ľudskú prirodzenosť na 5 základných aspektov, ktoré by si bolo možno dobré pripomenúť. V tejto základnej štruktúre totižto existuje skrytý systém, ktorý vám umožní lepšie poznať váš život.

Fyziologické potreby

Prvou požiadavkou pre ľudí sú ich fyziologické potreby. Sú to základné veci, ktoré potrebujeme na prežitie, ako kyslík, prístrešie a jedlo. Po splnení týchto potrieb môžeme pokračovať v hľadaní druhej úrovne a byť bližšie k nášmu cieľu.

Pocit bezpečia a istoty

Táto úroveň zahŕňa zamestnanie, peniaze a schopnosť proaktívne zabezpečiť pre seba a vašu rodinu blahobyt. Samozrejme, že miera a intenzita sa môže líšiť, základom je, že ak človek nemá uspokojené tieto dve potreby, koná niekedy aj neuvážene, len aby dosiahol úspech.

Samozrejme, že tu ide možno aj o pocit bezpečia pri práci, kde je nutné dodržiavať BOZP. V niektorých prípadoch ale ľudia v zachovaní základných hodnôt prekračujú hranice morálky a hodnoty sa posúvajú niekde inde. Čo závisí aj od úrovne vzdelania a výchovy. Na úkor bezpečnosti by to ale nikdy tak nemalo fungovať.

Láska a spolupatričnosť

Táto úroveň zahŕňa lásku, intimitu, rodinu a priateľstvo. Ak vám tieto veci budú v živote chýbať, úspech vám to nevynahradí. Samozrejme, že sa to zasa odvíja od konkrétnych hodnôt človeka, ako osobnosti. Ak však disponujete rodinou, máte vo svojej blízkosti lásku a priateľov, môže sa vám v živote dýchať oveľa ľahšie.

Uznanie a úcta

Tá má s úspechom spoločného už oveľa viac. Každý z nás potrebuje uznanie v práci a adekvátne ohodnotenie. Potrebujeme svoje miesto, ideálne pracovné podmienky a možno aj zaistenú PZS. Uznanie a úctu si budujeme aj na základe vlastného správania. Niekedy vedomého a žiaľ aj nevedomého. Ak sa nám podarí uspokojiť všetky potreby, snažíme sa dosiahnuť skutočný úspech na základe vlastnej (seba)realizácie.

Každý si však musí prejsť svoju cestu, na ktorej sa neodporúča ísť rýchlym tempom. Potom môžete zabudnúť na niečo dôležité, na základe čoho sa zrútiť celý systém a musíte začínať od znova.

 

Ak sa vám tento článok páčil, môžete ho podporiť stlačením Páči sa mi alebo ho zdieľať svojim priateľmi na Facebooku.

Ďakujeme

Check Also

Výsledky prieskumu: Aké formy platby preferujú zákazníci v eshope?

Nejeden podnikavec, či majiteľ eshopu by rád tiež vedel, aké platby sú populárne v iných eshopoch …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *