Home / Online marketing / Ako si založiť blog za pár hodín, s ktorým budete nadmieru spokojný

Ako si založiť blog za pár hodín, s ktorým budete nadmieru spokojný

Poznámka: Toto je hosťovský článok od SEO konzultanta Mira Beňa z seoprofesional.sk.

Pravdepodobne sa vám už donieslo, že založiť si blog je skvelá vec, ako o sebe, firme alebo svojich produktoch/službách dať vedieť svetu.

A nielen dať vedieť, ale aj udržovať pomocou kvalitných článkov vzťah s potenciálnymi a existujúcimi zákazníkmi. V prípade tých potenciálnych im dať nenásilne dostatok dôvodov na to, aby nakúpili od vás. V prípade existujúcich zákazníkov im dať dôvody, aby u vás zostali. Možno viete, že predať existujúcemu zákazníkovi niečo nové je ľahšie, ako si získať nového.

Akurát…

Ako si  založiť blog? Ideálne čo najjednoduchšie a bez komplikácií. Áno dá sa aj tak. Aspoň keď viete, ako si ľahko vytvoriť webstránku. A presne o tom bude tento návod, ktorý vám ukáže, ako mať úspešný blog.

Poďme na to.

 

Základy, na ktorých stojí vytvorenie blogu

 

Samotné založenie blogu stojí na 3 veciach, bez ktorých vám webstránka nepobeží:

  • doména – názov vášho blogu
  • hosting – miesto, kde bude váš blog uložený
  • blogovacia platforma –  spôsob, akým budete spravovať svoj obsah

Ešte predtým ako budeme vyberať hosting a doménu, by ste si v prípade blogu mali vybrať správnu blogovaciu platformu. Inak povedané aj CMSko – content management system.

 

Akú blogovaciu platformu zvoliť?

 

Na výber máte niekoľko zdarma. Až na jednu výnimku by ste sa im mali vyhnúť.

Blogovať môžete napríklad na platformách medium.com alebo blogger.com. Avšak tieto neodporúčam, ak to so svojím blogom myslíte vážne a chcete z neho mať potenciálne aj biznis.

Sú to skvelé platformy, ak chcete písať len vo voľnom čase, ale nie na seriózne podnikanie. V tedy sa vám oplatia len ako ďalší kanál na podporu vášho hlavného blogu. Navyše, pri týchto systémoch ste celkom obmedzovaný možnosťami úprav webu.

Preto pri blogovaní nie je veľmi o čom premýšľať a odporúčam len jednu možnosť. A to WordPress.

Prečo?

Pretože vám umožní jednoduché publikovanie článkov, správu webu, možnosti upravovať vzhľad a funkcie cez WordPress pluginy, dokonca aj zarábať. Ale to nie sú jediné dôvody, prečo ísť touto cestou.

 

1. Prečo WordPress – veľmi ľahko sa ho naučíte ovládať

Priznám sa, nie som práve technický typ a o kóde nemám veľmi poňatia. Ale svoj web som si aj tak dokázal urobiť veľmi jednoducho práve cez WordPress. Samozrejme, ako pri všetkom, aj tu bude chvíľu trvať, kým sa zoznámite. No vďaka tomu, že je veľmi intuitívny, veľmi rýchlo ho pochopíte.

 

2. Prečo WordPress – ľahko ho môžete optimalizovať pre vyhľadávač Google

Ako bloger určite budete chcieť, aby vás čítalo čo najviac ľudí. Je to úplne prirodzené, lebo mizivá návštevnosť je po niekoľkých mesiacoch veľmi demotivujúca. Preto by ste mali myslieť aj na to, ako zvyšovať návštevnosť svojho webu.

Jedným zo skvelých spôsobov je optimalizácia pre vyhľadávač Google (SEO). Síce zo začiatku veľkú návštevnosť z Google mať nebudete, ale keď sa váš blog stane známejší a získate prvé spätné odkazy, je lepšie optimalizovať svoj blog a články od začiatku, než by ste to potom mali všetko prerábať.

No a práve cez WordPress môžete veľmi jednoducho svoj blog a články optimalizovať.

Odporúčané čítanie: Ako optimalizovať stránky vo WordPresse, a zvýšiť tak návštevnosť z Google

 

3. Prečo WordPress – je zadarmo

WordPress je voľne dostupné CMSko, s ktorým môžete upravovať a modifikovať web podľa seba. Aspoň keď viete programovať. No najlepšie na ňom je, že s ním dokážete urobiť akýkoľvek web. Zvládne aj eshopy, ale pre tie rozsiahlejšie je lepšie mať riešenie na mieru.

Ale pozor. Nie je WordPress ako WordPress.

Síce môžete začať zdarma blogovať aj cez wordpress.com, ale to nie je to, čo hľadáte. To, čo chcete je vlastný web s blogovacím softvérom cez wordpress.org, pretože predošlá voľba vám neumožňuje naplno využiť všetky možnosti WordPressu, vrátane inštalácie pluginov. Za ďalšie doplnky a možnosti by ste si navyše museli priplatiť.

Ak si ale vyberiete hosting u väčšieho poskytovateľa, máte o problém postarané. Predpokladám, že všetci (neviem o žiadnom, ktorý by to nemal) už majú možnosť inštalovať najnovšiu verziu WordPressu jedným klikom v ovládacom paneli vášho hostingu. A áno, bude to ten správny WordPress :).

 

4. Prečo WordPress – môžete upravovať vzhľad webu podľa seba

Ešte niekoľko rokov dozadu by ste na úpravy vzhľadu alebo pridávanie nových prvkov na webe (mimo textov a obrázkov) potrebovali vo veľkej miere programátora. A stále by ste ho potrebovali, ak si vyberiete šablónu, ktorú sami upravovať nemôžete. Nanešťastie, to je presne prípad väčšiny nováčikov, keď si chcú založiť blog alebo vytvoriť webstránku. Lenže dnes už sú také možnosti, ktoré vám úpravy umožňujú.

Dnes už môžete vzhľad meniť niekoľkými jednoduchými klikmi. Aspoň ak viete ako na to. O tom už bude reč o chvíľu.

 

5. Prečo WordPress – dobre si rozumie s rôznymi typmi obsahu

Len text… to je také z rokov 90. Dnes už ľudia od webov a blogov očakávajú viac. Oveľa viac. Radi by veci videli aj počuli. Našťastie, WordPress si poradí aj s rôznymi obrázkovými a zvukovými  formátmi, a nechýba ani možnosť vkladania videí. Keď ho máte na YouTube, dokonca vám iba stačí skopírovať url adresu videa a WordPress už všetko ostatné zariadi.

Keď už máte CMS systém, čo ďalej? Potrebujete doménu.

 

Výber domény

 

Ak už viete, o čom chcete písať blog, máte čiastočne vyhrané, pretože názov blogu (a možno aj domény) sa vám bude vymýšľať ľahšie. Ak to ešte nemáte celkom premyslené, urobte tak čo najskôr.

Odporúčané čítanie: Ako vymyslieť skvelý názov domény

 

Bežne vás doména bude stáť okolo 10 eur na rok. V prípade kreatívnejších koncoviek domén (napr. .cool alebo .blog) to bude niekoľko desiatok eur za rok.

Ak neviete, nič vymyslieť, môžete využiť svoje meno. Doménu si vždy budete môcť zmeniť na novú a starú presmerovať na novú.

Vo všeobecnosti by ste sa mali vyhnúť týmto chybám:

  • Príliš dlhý názov domény
  • Ťažko zapamätateľný názov domény
  • Používanie číslic alebo pomlčiek
  • Názov, ktorý vôbec nereprezentuje tému blogu

Keď vymyslíte doménu, čaká vás ďalší podstatný krok a tým je…

 

Výber hostingu

 

K webstránkam neodmysliteľne patrí aj webhosting. Bez neho váš web nebude dostupný ostatným.

Predstaviť si ho môžete ako svoj osobný počítač, na ktorom máte súbory webstránky. Akurát s tým rozdielom, že v tomto prípade k webstránke budú máť prístup všetkci užívatelia internetu prostredníctvom prehliadača.

Pri jeho výbere by ste mali zvážiť nasledovné kritériá.

 

Dostupnosť vášho webu

Dostupnosť je výraz používaný na popis postupov, infraštruktúry a systémov, ktoré majú spoločne zaistiť, aby server, na ktorom máte blog, bol prístupný čo najdlhšie a bez výpadkov.

Napríklad, pri dostupnosti 98% váš web nemusí byť dostupný až 3,36 hodín za týždeň.

Pri dostupnosti 99% sa tento čas zníži na 10,1 minútu za týždeň. A pri dostupnosti 99,99% klesne iba na 1,01 minútu za týždeň.

Síce ide o malý rozdiel v percentách, ale je to veľký rozdiel v čase. Keď ešte v začiatkoch nemáte vysokú návštevnosť, výpadky vám až tak vadiť nemusia. Ale pri návštevách 1000 a viac denne, to už môže byť problém. Najmä ak by vám web vypadol počas hodín s najväčšou návštevnosťou (alebo predajmi).

 

Ochotná podpora a rýchly reakčný čas

Aj napriek tomu, že tento návod ako založiť blog je “antitechnický,” a bez väčších problémov si vďaka nemu rýchlo dokážete vytvoriť blog, skôr či neskôr môžete naraziť na technické problémy so svojím hostingom. Tomu sa nevyhnete. Môžno niečo nedopatrením stlačíte a web sa vám prestane správne zobrazovať, alebo si ho dokonca môžete celý odstrániť.

Viem, o čom hovorím. Už sa mi v začiatkoch podarilo oboje. Ak ale máte po ruke ochotnú a rýchlu podporu, dokáže vám poradiť a presne vás odnavigovať, ako problém vyriešiť. Prípadne celý problém vyriešia za vás, ak si s tým nebudete vedieť dať rady.

Nie každý je technicky zdatný a pokiaľ ide o nastavenia vášho hostingu alebo domény, práve tu by vás mala zastúpiť podpora hostingovej služby, ktorú si vyberiete.

 

Rýchlosť načítania webstránky

Faktorov, ktoré ovplyvňujú rýchlosť načítania, je viacero. Súvisia s kódom vašej stránky, jej veľkosťou, ale aj odozvou servera.

Preto by server mal mať krátku dobu odozvy. Keďže WordPress patrí medzi najpoužívanejšie platformy pre blogovanie (vrátane tvorby webstránok), veľa webohostingových poskytovateľov začalo ponúkať vyladený hosting pre WordPress stránky.

Akurát jedno dôležité varovanie. Môžete vidieť rôzne tabuľky rýchlostí a porovnania rôznych poskytovateľov. No skutočnosť je taká, že pokiaľ si web neostestujete naživo, tak nemáte záruku rýchleho načítania, keďže do hry vstupuje aj množstvo iných faktorov. Rýchlosť hostingu nie je to isté, ako rýchlosť načítania stránky.

Ak si nebudete istý, môžete vyskúšať bezplatné testovanie hostingu, ak to daný poskytovateľ umožňuje.

Keď už máte vybraný WordPress, doménu a hosting, nasleduje už len výber šablóny. Inak povedané vzhľadu vášho webu.

 

Ako bude váš web vyzerať alebo výber správnej WordPress šablóny

 

Ak svoj blog iba rozbiehate, zo začiatku si možno vystačíte aj so šablónou zdarma. Na oficiálnej stránke WordPressu sa môžete prehrabať viac ako 2000 šablónami, v ktorých si môžete nájsť tu svoju. Každá má náhľad, takže budete presne vedieť, ako váš web bude vyzerať.

Keďže sú zdarma, možnosti úprav budete mať dosť obmedzené. No na začiatok vám to môže postačiť. Ale ak by ste boli trochu náročnejší, odporúčam vám zainvestovať do platenej šablóny, pretože sú lepšie kódované a na prvý rok máte v cene aj podporu vývojárov.

Hľadať platené šablóny môžete napríklad cez Theme Forest (themeforest.net/category/wordpress), kde môžete nájsť naozaj krásne šablóny v dostupných cenách od 30 do 60 dolárov. Oproti niekoľkým stovkám, ak nie tisíckam za programátora, je to naozaj veľmi dostupné riešenie.

Ak by ste ale boli ešte náročnejší a web by ste chceli do veľkej miery mať presne podľa svojich predstáv, odporúčam WordPress šablóny, ktoré boli robené presne za týmto účelom.

Existuje ich viacero, no najlepšie dve, ktoré poznám, sú tieto:

 

Optimizepress

Cena: od 97 dolárov (jednorázová platba)

 

Divi 3.0

Cena : 89 dolárov ročne alebo 249 dolárov jednorázovo

 

Ako môžete vidieť vo videách, s obomi môžete meniť vzhľad svojho webu podľa seba. To je sen pre všetkých, ktorí nemajú o kódovaní webov ani len potuchy, nechce sa im kódovanie učiť a ani nechcú za web vysoliť tisíc a viac eur.

Našťastie, s týmito dvomi šablónami nemusíte. Cez jednoduchý “drag and drop” editor iba vyberiete element, ktorý chcete pridať a následne ho len upravíte podľa seba.

 

No a ako tú šablónu nainštalovať a spustiť blog?

 

Keď už máte zakúpenú a spojazdnenú doménu s hostingom a vybrali ste si WordPress šablónu, už len ostáva tú potvoru nahodiť na váš web.

Prihláste sa do svojho WordPressu a postupujte podľa nasledovných videí.

 

Pre šablóny z wordpress.org  (od 2:47)

 

Pre zakúpené šablóny vo formáte .zip (od 2:21)

 

Ak ste to zvládli až sem. Gratulujem. Máte vytvorený vlastný blog.

Check Also

ako zvýšiť návštevnosť stránok

33 spôsobov ako zvýšiť návštevnosť svojich web stránok

Poznámka: Toto je hosťovský článok od Mira Beňa z umeniekreativity.sk, kde zdieľa zaujímavé a vedou …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *