Home / Motivácia / 9 dôvodov, prečo som sa vykašlal na výšku

9 dôvodov, prečo som sa vykašlal na výšku

Poznámka: Tento článok je hosťovský príspevok od Rolanda Vojkovského z Vojkovsky.sk.

 

Moje rozhodnutie odísť z vysokej školy všetkých veľmi zobralo. Rodina bola zdrvená. Dedo ma prehováral. Otec sa zlostil. Babka plakala.

Aj tak som rád, že som to urobil.

Viac než rád. Bolo to jedno z najlepších rozhodnutí môjho života.

Ako to môžem vedieť už teraz, po pár mesiacoch? Jednoducho. Pozriem sa na svoj život, ako trávim bežný deň a kam sa uberá moja kariéra.

Nemám ideálny život. Ale ráno vstávam o ôsmej, vzdelávam sa vo veciach, ktoré ma zaujímajú a robím to, čo ma baví.

 

 

Peniaze? Moja kariéra sa ešte len začína, no sťažovať sa nemôžem. Práve v tomto momente by som mohol robiť dobre platenú prácu pre 5 rôznych klientov.

OK, OK, dajme si malú pauzu. Nemám rád, keď sa niekto pretvaruje a snaží sa, aby si ľudia mysleli, že má oveľa lepší život ako tomu naozaj je. Preto dôležitá otázka:

Čo presne znamená dobre platená práca? 10-12€ na hodinu. Ja viem, nie je to nejako extra veľa, ale na 19-ročného Slováka to nie je zlé. Myslím si.

Ja ale namiesto toho píšem tento článok, za ktorý mi nikto nezaplatí. Prečo to robím?

Lebo viem, že existuje veľa ľudí ako ja. Ľudí, ktorým škola nedáva to, čo od nej očakávajú. Ľudí, ktorí sa v škole nudia a nevedia sa dočkať slobody, ktorá príde po jej ukončení.

Možno práve končíš strednú a premýšľaš, čo ďalej. A možno si už na výške, máš nejaký ten semester za sebou, ale školu chceš dochodiť iba kvôli titulu.

V každom prípade čítaj ďalej. Možno ti tento článok pomôže s tvojim rozhodnutím.

 

Mojich 9 dôvodov, prečo som sa vykašlal na vysokú:

#1: Nepotrebujem ju

Toto je jednoznačne najdôležitejší dôvod, prečo som sa vykašlal na vysokú.

 Už na začiatku maturitného ročníka som bol zažratý do online marketingu. Vedel som, že to je to, čo chcem robiť. Nevedel som, či budem pracovať v agentúre, budem freelancer alebo si raz založím vlastnú agentúru.

Mimochodom, stále to neviem. Ale už vtedy som vedel, že online svet ma baví a vidím v tom budúcnosť.

 

 

Takisto som už v maturitnom ročníku vedel, že nechcem ísť na vysokú. Rodičia ma ale nútili. Povedal som si teda, že to aspoň vyskúšam. Rozhodol som sa študovať Marketing na Prešovskej univerzite. Keď už mám ísť na vysokú, tak nech je to aspoň v odbore, v ktorom chcem pracovať.

Vieš, čo mám rad na online marketingu? Je zameraný na výsledky. Oproti iným odborom tu oveľa menej záleží na papieroch a tituloch. Ľudia chcú výsledky a ak im ich človek dá, zaplatia mu.

Mišo Truban, majiteľ najväčšej webhostingovej spoločnosti na Slovensku, v rozhovore povedal, že veci, ktoré sa učia na vysokej, sa samoštúdiom dajú zvládnuť za 3 mesiace.

Ak by som chcel byť právnik alebo doktor, nemal by som na výber. Vysokú by som si musel odchodiť. Napríklad ako moja sesternica Lenka, ktorá študuje zubarinu v Prahe. V tomto prípade mám šťastie.

 

#2: Žiadne naozajstné vzdelanie

 

Napísať, že mi vysoká nič nedala, by bolo príliš jednoduché. Preto spravím malé porovnanie.

Od augusta 2015 pracujem na svojom blogu, Vojkovsky.sk. Od januára 2016 mám otvorenú živnosť. Tu je zoznam vecí, ktoré mi to dalo:

 

 • Lepšie ovládam systém WordPress a tvorba bežných webstránok je pre mňa jednoduchá
 • Zistil som, ako používať blog ako marketingový kanál pre moje služby
 • Vystavil som prvú faktúru
 • Prvýkrát som si musel sám nájsť klientov (alebo nechať ich, aby si našli oni mňa)
 • Mal som niekoľko Skype konzultácií
 • Speakoval som na Festivale nomádov v Bojniciach
 • Naučil som sa veľa o získavaní návštevnosti, sociálnych sieťach, budovaní emailovej databázy a zarábaní cez internet

 

Tu je zoznam vecí, ktoré mi dala škola:

 • Spoznal som Prešov
 • Zistil som, že vysoká nie je nič pre mňa

 

Poznámka: Verím tomu, že ak by som študoval iný odbor a nie práve marketing, tak by mi vysoká dala viac. Marketing je jeden z tých odborov, ktorý sa veľmi rýchlo mení. Veci, ktoré fungujú dnes, sa do učebníc marketingu dostanú možno o 20 rokov. Vtedy už ale samozrejme nebudú fungovať v reálnom svete. Ak by som študoval napríklad angličtinu, to už by bolo o inom.

 

#3: Vysoká je strata času

5 rokov. Minimálne toľko strávi bežný študent na vysokej, kým si konečne splní svoj cieľ a získa Mgr., Ing. či iný titul.

Z mojej skúsenosti môžem povedať, že len minimum študentov chodí do školy kvôli novým poznatkom.

Človek by si myslel, že ak niekto ide študovať nejaký odbor na akademickej úrovni, tak o neho bude mať aj patričný záujem.

 Namiesto toho som videl len to, ako sa každý snaží prejsť cez semester s vynaložením čo najmenšieho úsilia. Len minimum študentov má naozaj záujem o vzdelanie. Som presvedčený, že práve oni sú tí, ktorí v odbore prerazia.

Väčšina študentov si školu len odchodí. Získajú titul a nájdu si prácu, ktorá vôbec nesúvisí s tým, čo študovali. A pritom by ju vedeli robiť možno aj bez vysokej. ☺

 

#4: Nezapadol som do kolektívu

Väčšina mojich rovesníkov berie vysokú školu ako najlepšie obdobie života. Obdobie, kedy nemusia nič a môžu všetko.

Sú dosť starí na to, aby si mohli legálne vypiť, ale keďže stále „študujú“, tak nemajú žiadne reálne povinnosti a o všetko sa starajú rodičia.

Neviem ako teba, ale mňa nenapĺňa žiť pre piatok. Fakt nemusím chodenie na diskotéky alebo rozbíjanie sa po baroch.

Fajn, ja viem, že nie všetci študenti pijú. Niektorí vo voľnom čase pozerajú seriály. Tie mám rád. Tiež si musím pozrieť každú novú časť The Walking Dead. Ale keby som takto trávil celé dni, tak sa cítim ako troska.

Možno je to tým, že som na voľnej nohe. Keď nepracujem dlhšie ako 1 deň, cítim sa byť strašne neproduktívny. Preto mám aj problém „vypnúť“, keď som na dovolenke.

Väčšina mojich spolužiakov sa chcela len baviť. Robiť veci, ktoré sú príjemné a fun.

Ja radšej budujem svoje podnikanie. Cvičím, trávim čas s manželkou alebo si len čítam. A je jedno, či sú to marketing blogy alebo Biblia (áno, naozaj ju čítam).

 

 

#5: Už na výške som mal dosť zákaziek

Viem, že by to niekto z nadpisu tohto článku mohol čakať, ale nemyslím si, že by sa väčšina ľudí mala vykašlať na vysokú. Som presvedčený, že pre väčšinu ľudí je vysoká škola správnym rozhodnutím.

Ak by som chcel byť zamestnancom (čo má tiež svoje výhody), tak by som si určite vysokú odchodil. Je lepšie titul mať ako nemať. O tom ani nejako nemusíme debatovať. Riešiť môžeme akurát to, či ten titul stojí za investovaný čas a úsilie.

Fakt, že som už na vysokej mal dosť zákaziek, hral veľkú úlohu v tom, že som nakoniec prestal študovať. Nemal by som odvahu ukončiť školu, keby som nemal už vybudované aké také meno a niekoľkých spokojných klientov.

 

 

Rada pre teba: Choď na výšku a otvor si živnosť. Za živnosť dáš možno 15€ a prvý rok nebudeš platiť žiadne odvody. A dosť možno ani dane (lebo nezarobíš dosť ☺). Keď budeš mať troch platiacich klientov za mesiac, môžeš začať premýšľať nad ukončením školy.

 

#6: Predmety, ktoré mi nič nedávali, ale musel som na ne chodiť

Niektoré predmety ma bavili. Angličtina bola fajn. Coaching tiež. Semináre marketingu boli takisto super (pozdravujem pána Mudríka).

Milujem vzdelanie.

Nenávidím však, keď som nútený učiť sa niečo, čo ma nebaví, pritom to nikdy nebudem potrebovať. Nebudem menovať predmety, iba poviem, že určite ich bolo viac ako tých pre podnikanie použiteľných.

Keď sa samovzdelávaš, tak si môžeš vybrať tému, ktorá ťa zaujíma.

Chceš robiť v online marketingu? Čítaj si blog Visibility.

Chceš si zarábať affiliate marketingom? Chodelka.sk. Chceš si vybudovať úspešný blog, ktorý ti bude sám dohadzovať klientov? Nech sa páči, začni týmto.

Na výške takúto voľbu nemáš. Jednoducho ideš podľa rozvrhu a zbieraš kredity. Ak niekam nechceš chodiť, na vysokej sa zrejme dlho neohreješ.

 

#7: Chcem si manažovať svoj vlastný čas

Presné časy ma stresujú.

Vždy, keď idem niekam vlakom, tak stresujem, či všetko stihnem tak ako mám. Nenávidím, keď niekde musím byť presne, inak príde trest (napríklad si budem musieť kúpiť lístok na iný vlak).

V škole je všetko presne určené. Dostaneš rozvrh a je to viacmenej vybavené. Kašlať na to, že dochádzaš, musíš tam byť, inak máš absenciu.

Ako freelancer si určujem vlastné termíny. Len málokedy mi klient povie, že niečo potrebuje presne do nejakého dátumu. Ak aj áno, nie je to pre mňa problém, pretože si viem ostatné zákazky presunúť.

Milujem tú slobodu, keď si môžem naplánovať deň podľa seba. Keď môžem ísť s pokojným svedomím na kávu o druhej, lebo viem, že to dôležité som spravil už ráno. Toto je niečo, čo by som nevymenil ani za pravidelný príjem. ☺

 

 

#8: Nedeľa večer

Nedeľa večer je pre väčšinu ľudí depresívna. Víkendová pohodička sa končí a myšlienky na pondelňajšie ráno sa nedajú zastaviť.

Piatok bol super, sobota tiež a v nedeľu sa musíš spamätať, aby si sa v pondelok vedel prebrať do realit

Pracovať sám na seba má aj nevýhody, nehovorím že nie. Jedna z nich je napríklad to, že sviatky idú úplne mimo mňa. Pokiaľ nie sú práve Vianoce alebo Veľká noc, tak je pre mňa každý týždeň viacmenej rovnaký.

Ale všetko to stojí za ten pocit v nedeľu večer. Mám to šťastie, že sa na svoju prácu teším. Teším sa, ako v pondelok vstanem a znova zapracujem na svojom blogu. Teším sa, ako si budem čítať ďalšie články o marketingu a počúvať podcasty.

Naozaj sa nemusím trápiť s tým, že zajtra je tu zas pondelok.

 

#9: Chcem cestovať

Milujem Slovensko, ale svet je široký a ja ho chcem aspoň trochu spoznať.

Keďže nie som viazaný ani školou ani prácou, môžem sa kedykoľvek zobrať a odísť za hranice. V podstate kamkoľvek. Stačí mi, ak tam bude elektrina a internet.

Keďže nie som práve fanúšik zimných mesiacov, tak na konci novembra máme s manželkou kúpené letenky do Thajska. Chceme naživo vidieť tie krásne pláže, ochutnať chutné jedlo za pár drobných a bývať v Chiang Mai – svetovom centre freelancerov a online podnikateľov.

Samozrejme, aj ty ako študent môžeš cestovať. Určite sa napríklad oplatí využiť program Erasmus alebo ísť cez leto legálne pracovať do USA (čo môžeš len ako študent). To sú študentské výhody, ktoré sa naozaj oplatia.

Aj keď ich ale využiješ, stále nebudeš môcť cestovať vždy, keď dostaneš chuť. Nebudeš môcť len tak odisť, lebo na Slovensku ťa budú čakať prednášky, semináre a skúšky.

 

 

Záver

Ako som povedal, vysoká škola je pre väčšinu ľudí ten správny krok po strednej. Ak chceš pracovať v odbore, kde potrebuješ titul, tak si za ním jednoznačne choď.

Ak v tom celom ešte nemáš jasno, nevadí. Prihlás sa na vysokú (alebo na nej ostaň) a skús niečo vybudovať popri škole. Rodičia budú spokojní, odvody budú zaplatené a ty budeš mať stále niekoľko hodín denne na budovanie tvojho biznisu.

A keď si už rozhodnutý seknúť so školou? Tak tam jednoducho prestaň chodiť a nechaj sa vyhodiť. Ušetríš si tým trochu starostí a peňazí a im necháš radosť, že ťa môžu vykopnúť. 🙂

 

Ak sa vám článok páčil a inšpiroval vás, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi na facebooku.

Ďakujeme.

3 komentáre

 1. Ano, sikovny clovek nepotrebuje vysoku skolu – prvych 10 rokov. Potom sa to meni, cim dalej tym viac.

 2. Tak je rozdiel medzi vysokou v prešove a vysokou v zahraničí, kde je to školstvo fakt úplne inde a oplatí sa študovať marketing, pretože sa tam učia fakt potrebné veci a hlavne učia to ľudia, ktorý maju 20 ročne skúsenosti z praxe a zo sveta..

  Tiež sa dajú vystavovať faktúry popri škole, nevravím o networkingu a eventom.

 3. Trošku závidim. Já nenašla odvahu vejšku opustit. Když už jsem jizačala, tak jsem ji dokončila. A každý semestr doufala, že přijde něco zajímavého. S většinou výše uvedených bodů se shodnu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *